כתובת:

מרפאת מומחים, רחוב בורוכוב 54, גבעתיים

שעות פעילות:

9:00 – 18:00 (א-ה) 

טלפון המרפאה:

קונדילומה – שאלות ותשובות

ד"ר רונן הולנד, מומחה בכירורגיה אורולוגית ורפואה מינית

מה ההבדל בין קונדילומה ל- HPV ?     

 הוא נגיף (וירוס) שעובר מאדם לאדם בזמן קיום יחסי מין – מחלת מין.

קונדילומה היא יבלת שמופיעה על איברי המין (פין, אשכים, נרתיק, פי טבעת) כתוצאה מנגיף ה- HPV. במקרים נדירים יחסית הנגיף יכול לגרום לסרטן של צוואר הרחם אצל נשים או סרטן של פי-הטבעת אצל גברים.

אז HPV  הוא נגיף וקונדילומה היא יבלת על איברי המין. נגיף ה- HPV נחשב למחלת המין הנפוצה ביותר. לרוב הגברים והנשים מעל גיל 25 שקיימו יחסי מין עם מספר פרטנרים במהלך חייהם, יש את נגיף ה- HPV בגוף, אבל רק חלק קטן מהם יפתחו יבלת של קונדילומה.

איך נדבקים ב- HPV?

הנגיף עובר מאדם לאדם במהלך קיום יחסי מין – אוראליים (ליקוק/מציצה), וגינאליים (חדירה לנרתיק) או אנאליים (חדירה לפי הטבעת). הנגיף נמצא על העור ובזמן המגע המיני הוא עובר לעור של בן/בת הזוג וחודר אל הגוף. אחרי תקופה של שבועות או שנים לאחר ההדבקה בנגיף, עלולות להופיע היבלות. לא ניתן לדעת מתי היתה ההדבקה בנגיף – לפעמים מיד אחרי ההדבקה, אבל בהרבה מקרים עוברים חודשים ושנים בין ההדבקה לבין הופעת היבלת. אצל חלק מהאנשים אף פעם לא היה הופעה של יבלת למרות שהם נושאים את נגיף ה- HPV. מערכת החיסון של הגוף מצליחה בדרך כלל למנוע הופעה של יבלות ומצליחה אפילו להעלים את הנגיף לגמרי.

אם מתחילות להופיע יבלות במספר גבוה, או שהן חוזרות לעיתים קרובות, כדאי לבצע בדיקת איידס כדי לשלול ירידה בפעילות של המערכת החיסונית.

כאשר יש יבלות (קונדילומה) באיברי המין (על הפין או האשכים או הנרתיק או פי הטבעת) הסיכויים להדבקה של בן הזוג גדולים יותר. שימוש בקונדום מפחית את הסיכוי להדבקה אבל למרבה הצער, קונדום אינו מבטיח הגנה מושלמת בפני הדבקה בנגיף ה- HPV כיוון שלא כל חלקי העור מכוסים על ידי הקונדום, למשל האיזור של בסיס הפין או שק האשכים.

העברה של הנגיף בין בני זוג דרך מגע של יד או אצבע או דרך מגבות משותפות או דרך מצעים הוא נדיר מאוד. לעיתים נדירות יכולה להופיע יבלת גם בלוע או בגרון בגלל העברה של הנגיף בזמן מציצות.

למה לדאוג בגלל HPV?

יש סוגים רבים של נגיף ה- HPV. רוב הסוגים אינם מסוכנים כלל. הסוגים שגורמים ליבלות, אינם גורמים לסרטן צוואר הרחם. גם היבלות עצמן אינן מסוכנות – הן לא הופכות לסרטן. חשוב לזכור שקונדילומה (היבלת) היא בעיקר בעיה קוסמטית. הסיבה העיקרית לטפל ביבלת היא בגלל שהיא גורמת לבעיה אסתטית ומבוכה.

חלק קטן מסוגי הנגיף (דווקא אילו שלא גורמים ליבלות) עלולים לגרום לשינויים ממאירים בצוואר הרחם אצל נשים  או בפי הטבעת  אצל גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים.

לכן, כל אישה חייבת לעבור בדיקות תקופתיות של צוואר הרחם (משטח PAP) ולזהות בזמן את השינויים. מחקרים חדשים ממליצים שגברים הומואים המקיימים יחסי מין אנאליים (בעיקר בצד המקבל) יעברו פעם בשנה משטח תאים (PAP) מפי הטבעת.

גברים החיים עם נגיף HIV (איידס) סובלים משכיחות גבוהה יותר של קונדילומה פי הטבעת ועל הפין. עבור גברים אילו מומלץ לטפל ביבלות כאשר הן מופיעות וגם לעבור בדיקות ומשטחים מפי הטבעת כדי לוודא שאין התפתחות של סרטן האנוס (חלקו החיצוני של פי הטבעת).

מהם הסימנים לקונדילומה?

היבלות על איברי המין נראות כבליטות קטנות מעל פני העור. לרוב הן מחוספסות ומזכירות כרובית מוקטנת. לעיתים תופיע רק יבלת אחרת, אך לרוב יופיעו מספר יבלות והן יכולות להיות קטנות – מספר מילימטרים, או גדולות מאוד ולכסות שטח גדול על גבי הפין. בדרך כלל היבלות הן בצבע הגוף או לבנות ולעיתים גם בצבע חום. הן אינן גורמות לכאבים אבל לפעמים מופיע גרד באיזור של היבלת. 

לעיתים היבלות זעירות מאוד ולא ניתן לראות אותן בעין. ביבלות כאלו אין שום צורך בטיפול.

איך מאבחנים קונדילומה?

האבחנה של HPV וקונדילומה היא בעזרת בדיקה גופנית על ידי רופא.

בבדיקה הגופנית מסתכלים על איזור איברי המין וקובעים האם יש יבלות והאם היבלות הן באמת קונדילומה. לא כל בליטה או שינוי בעור על איברי המין היא קונדילומה.

לעיתים יש צורך לבחון את איברי המין עם משקפי הגדלה מיוחדים.

בעבר היו מורחים חומצה אצטית כדי להדגים טוב יותר את היבלות, אך לפי מחקרים רפואיים עדכניים אין בכך תועלת.

אין צורך לבצע ביופסיות כואבות ויקרות. אין צורך לבצע בדיקות דם או שתן כדי לאבחן קונדילומה או HPV. הבדיקות הללו יקרות מאוד ולפי הנחיות רפואיות עולמיות אין בהן שום תועלת לאבחנה או לטיפול.

במשטח PAP משתמשים במקלון קטן עם מברשת בקצה כדי לקחת דגימה של תאים מאיזור פי הטבעת. הדגימה נשלחת למעבדה ושם מסתכלים על התאים במיקרוסקופ כדי לראות הם יש סימנית של ממאירות.

כיצד מטפלים ב- HPV?

אין כיום טיפולים היכולים לרפא לגמרי מ- HPV. אם יש לך את זה, זה עלול להיות בגופך לתמיד אבל גם יכול להיות שמערכת החיסון שלך תצליח לסלק את הנגיף מגופך.

הטיפול ביבלות חשוב מבחינה קוסמטית ופסיכולוגית והוא גם מקטין את הסיכוי להדביק בני זוג שעדיין לא נחשפו לאותו סוג של נגיף.

טיפולים ביבלת הקונדילומה שאפשר לעשות לבד בבית

תמיסת פודופילוקס (קונדילוקס) – תמיסה הנמכרת בבית מרקחת עם מרשם רופא. מורחים כמות קטנה על היבלת פעמיים ביום למספר ימים ובודקים האם התמיסה 'שרפה' את היבלת. הטיפול פשוט ולא יקר אך מתאים ליבלות בודדות וקטנות ויש סיכוי גבוה יחסית לחזרה של היבלות.

קרם אימיקווימוד (ALDARA) – קרם הנמכר בבית מרקחת. מורחים אותו על היבלות. הקרם יקר אך יעיל ומעורר את התגובה החיסונית של הגוף כנגד היבלת. הטיפול בעייתי כי הוא גורם להיווצרות של תגובה דלקתית באיזור שמורחים.

טיפולים בקונדילומה הנעשים במרפאה

  • קריותרפיה – הקפאה של היבלת עם חנקן נוזלי. הטיפול מתבצע ללא הרדמה ויוצר כווית קור על היבלת. מתאים ליבלת בודדת בגלל הכאב הנוצר בטיפול. יש סיכוי גדול יחסית שהיבלת תחזור כיוון שהצריבה היא שטחית.
  • חיתוך של היבלת – כריתה של היבלת עם סכין. מהיר ויעיל. מתאים ליבלת בודדת.
  • טיפול בלייזר – הרס של היבלת בעזרת אנרגיית לייזר. הטיפול יעיל אך יקר מאוד בגלל מחירו של המכשיר.
  • טיפול במחט חשמלית – צריבה יסודית של היבלת עם מחט חשמלית המעבירה זרם בתדירות עצומה 'ששורפת' את היבלת ואת הבסיס. הטיפול יעיל מאוד וזול יחסית לטיפול בלייזר. הטיפול מתבצע תחת הרדמה מקומית ולכן אין כאבים וניתן לטפל במספר רב של יבלות בטיפול אחד.

לאחר הטיפול ביבלת יש סיכוי מסוים שהיבלת תחזור. לעיתים גם גדלה יבלת חדשה באותו איזור כי הוירוס למעשה מתפשט על גבי העור וגורם ליבלות חדשות. הסיכוי יורד כאשר מטפלים בשיטות 'עמוקות' יותר כמו מחט חשמלית. אין צורך לבצע ביופסיות מהאיזור או בדיקות דם – זה יקר מאוד ולא מוסיף דבר להמשך הטיפול או המעקב.

מה לעשות אם יש לי קונדילומה?

המסר החשוב ביותר בנושא HPV וקונדילומה הוא – לא לשנות את שיגרת החיים.

אין סיבה להפסיק לקיים יחסי מין, אין סיבה להפסיק לפגוש בני זוג חדשים ואין שום טעם לחיות בפחד שתגרמו להדבקה של בני הזוג. צריך לזכור שלרוב האנשים יש את נגיף ה HPV בגוף כבר לפני שהם פגשו אתכם. כאשר יש יבלות שרואים בעין – מומלץ להשתמש בקונדום כדי להקטין את הסיכוי להדבקה.

גברים צריכים לטפל ביבלות כאשר הן מופיעות ולהיות במעקב אצל אורולוג או רופא עור.

נשים צריכות לטפל ביבלות כאשר הן מופיעות ולהיות במעקב גניקולוגי ולהקפיד על משטחי PAP באופן מסודר לפי ההמלצות.

צריך להימנע מבדיקות מיותרות ויקרות שלא ישפיעו על מהלך המחלה והטיפול.

האם יש חיסון ל- HPV?

יש חיסון נגד נגיף ה- HPV, אבל כמו כל חיסון צריך לקבל אותו לפני שנחשפים לנגיף.

לפי מחקרים אפידימיולוגיים (סטטיסטיקה של רפואה) צריך לקבל את החיסון לפני גיל 26 או לפני שקיימת יחסי מין עם שישה פרטנרים שונים. אחרי גיל 26 או אחרי שישה פרטנרים שונים לסקס, רוב הסיכויים שכבר נחשפת לנגיף ואז החיסון אינו יעיל.

המצב האידאלי הוא לקבל את החיסון בגיל 12.

יש שני סוגים של חיסון ל- HPV. לגברים החיסון היעיל הוא הגרדסיל – מחסן כנגד ארבעה זנים שונים של נגיף ה- HPV וכך מקטין את הסיכוי ליבלות (קונדילומה) וגם לשינויים סרטניים של הפין או פי הטבעת.

בישראל עדיין אין המלצות לחסן בנים/גברים אלא רק בנות/נשים. אפשר לקנוות את החיסון באופן פרטי בבית מרקחת עם מרשם רופא ולקבל אותו. יש צורך בשלוש זריקות כדי לקבל רמת חיסוניות טובה. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים נוספים

הזמינו תור

לרשותכם מערכת לזימון תור בקליק, בנוסף ניתן לפנות באמצעות הטופס המקוון. מלאו את פרטיכם ואחזור אליכם במהירות.